BASKETBOLS

Basketbols noteikti atrodas iecienītāko sporta veidu augšgalā, kuram ir vairāk nekā miljards fanu visā pasaulē. Par pasaules labāko līgu jau labu laiku tiek uzskatīta Nacionālā basketbola asociācija (NBA). Jāatzīmē, ka NBA spēlētāji pēc vidējo algu aprēķināšanas ir turīgākie pasaules sportisti. Savukārt Eiropas kontinentā par spēcīgāko klubu turnīru kļuvusi ULEB rīkotā Eirolīga, bet spēcīgie vietējie čempionāti ir Spānijā, Krievijas rīkotā VTB Vienotā līga, kā arī Itālija, Francija, Turcija var lepoties ar augsta līmeņa līgām.

Reģistrēties

LIKMES UZ BASKETBOLU

Nevar noliegt, ka basketbols ir ļoti populārs tirgus jebkuram totalizatoram. Tā kā basketbols ir viens no tiem sporta veidiem, kas savus fanus nodrošina ar spēlēm un starptautiskām sacensībām teju visa gada garumā, tad pie LV BET spēlētāji ir izlutināti ar lielo izvēli likmju izvēli uz basketbola sacensībām.

Mūsu Sporta sadaļa piedāvā spēlētājiem plašu likmju klāstu, kurā ietilpst lielākās basketbola līgas un turnīri kā, piemēram, NBA, Spānijas ACB  līga, Turcijas līga, Eirolīga, Eirokauss, Eiropas čempionāts un Pasaules kauss izlasēm, kā arī daudzas citas sacensības. LV BET spēlētāji var brīvi izvēlēties starp dažādām spēļu atlasēm, kurās ietilpst uzvarētājs, kopējie punkti, pāra/nepāra gūtie punkti, kopējie punkti, handikapi un daudz kas cits.

KĀ VEIKT LIKMES UZ BASKETBOLU

LV BET garantija par plašo tirgu piedāvājumu basketbolā ļauj spēlētājiem patiešām izjust spēles darbību tā, it kā viņi atrastos spēles laukuma malā. Tā kā ir tik plašs iespēju klāsts mūsu piedāvātajās likmēs, mēs iesakām mūsu spēlētājiem vispirms izpētīt visas iespējas un tad izdarīt savu galējo lēmumu. Kad būsi atradis sevi interesējošo tirgu, atlasi vēlamos koeficientus, ievadi likmes summu un pievieno šo atlasi savam derību kuponam.

Mēs esam izveidojuši aizraujošu Sporta blogu spēlētājiem, kuriem basketbols ir sirdslieta. Šeit atradīsi aktuālo informāciju par basketbolu, spēļu analīzes un padziļinātu gaidāmo spēļu priekšskatījumu.

Basketbols

Basketbols noteikti ir iecienītāko sporta disciplīnu augšgalā ar vairāk nekā miljarda lielu auditoriju visā pasaulē. Tā pirmsākumi meklējami vairāk nekā gadsimtu vēlā pagātnē. 1891. gadā ASV, Masačūsetsā, kad Jaunekļu kristīgās savienības (Young Men’s Christian Association, YMCA) fiziskās audzināšanas profesors Džeimss Neismits radīja sporta spēli iekštelpās. Tas darīts ar nolūku, lai skolēni iegūtu labāku fizisko kondīciju Jaunanglijas štatam raksturīgi aukstajās ziemās.

Sākotnēji vairākas Neismita idejas tika noraidītas, kamēr viņš nonāca pie savas – viņš uzrakstīja basketbola noteikumus un trīs metru un piecu centimetru augstumā pie sienas piestiprināja parastu augļu grozu.

Zīmīgi, ka groza augstums palicis tāds pats arī mūsdienās, savukārt tolaik vēl groza pamatne tika atstāta neskarta – proti, neizgriezta, pēc katra gūtā bumbai paliekot tajā. Pēc aptuveni 15 gadiem augļu grozs tika aizstāts ar metāla stīpu, kas piestiprināta pie vairoga. Kas interesanti – sākotnēji spēle tika aizvadīta ar futbola bumbu.

Līdz 20. gadsimta 60.tajiem gadiem basketbolu lielos oficiālos turnīros spēlēja gan zālēs, gan zem klajas debess stadionos, vēlāk tika pieņemta norma mačus aizvadīt tikai slēgtās telpās.

Labākā līga pasaulē?

Šobrīd par pasaules spēcīgāko līgu tiek uzskatīta Nacionālā basketbola asociācija (NBA). NBA, finanšu apgrozījumā un sportiskā līmeņa ziņā ir viena no līderēm visā sporta pasaulē. NBA spēlētāji ir pelnošākie profesionālie sportisti pasaulē (vidējās algās).

Visu laiku labākais spēlētājs?

Par visu laiku labāko spēlētāju, kurš bijis uz planētas, tiek uzskatīts leģendārais Maikls Džordans. Viņš kopā ar Čikāgas „Bulls” izcīnīja sešus NBA titulus un tikpat finālu MVP balvas, kā arī sasniedza neskaitāmi daudz citus kā individuālos, tā komandas vēsturiskus rekordus, kuri nav pārspēti vēl līdz šai dienai. Kopš 1997. gada pastāv arī Sieviešu NBA jeb WNBA, komandām sacenšoties nevis cauru gadu, bet tikai vasaras mēnešos.

Noteikumi un spēles laukuma atšķirība kontinentos

Basketbola laukuma izmēri NBA un Eiropā atšķiras. Eiropā tas ir 28×15 metri (garums/platums), savukārt NBA nedaudz lielāks – 28,65×15,24 metri. Vēl lielākas atšķirības ir spēles laikā – NBA tiek spēlētas četras ceturtdaļas katra 12 minūtes, savukārt visos citos turnīros formāts ir 4×10 minūtes.

Atšķirība ir arī tālmetienu līnijas attālumā no groza. NBA tie ir 7,24 metri, savukārt pārējā pasaulē 6,75 metri. Savukārt sānos NBA tie ir 6,70 metri, bet FIBA pārvaldībā esošajās sacensībās 6,60. Tikmēr groza augstums visur ir vienāds – 305 centimetri.

Laikam ejot, basketbola spēle piedzīvojusi ievērojamu evolūciju, ietverot sevī izmaiņas metienu un piespēlēšanas tehnikā, kā arī ievērojami izmainoties driblēšanas paņēmieniem. Tāpat gadu gaitā radušās noteiktas spēlētāju pozīcijas laukumā, uzbrukuma un aizsardzības taktikas.

Oficiāli trīspunktu līnija Nacionālajā Basketbola asociācijā (NBA) tika ieviesta 1979./80. gada sezonā, tomēr iepriekš tā tika izmantota arī Amerikas Basketbola asociācijā (ABA), līdz tā no šis iestrādnes 1963. gadā atteicās.

Sacensības Eiropā

Neskaitot NBA, arī Eiropas kontinentā norisinās vairāki spēcīgi turnīri. Par augstākā līmeņa sacensībām profesionāliem klubiem tiek uzskatīta ULEB Eirolīga. Kā nākamā starptautiskajā līmenī ULEB Eirokauss. Tiek rīkoti ar tādu turnīri kā FIBA Čempionu līga un FIBA Eiropas kauss, kas uzskatāmas kā nedaudz zemāka līmeņa sacensības. Tiesa, šie turnīri ar katru gadu aug un piesaista aizvien spēcīgākus klubus un veido aizvien nopietnāku konkurenci. Arī šosezon tur turpinās spēlēt Latvijas čempionvienība „VEF Rīga”, bet iepriekš Latviju tur pārstāvēja BK „Ventspils”.

FIBA un ULEB

FIBA (Starptautiskā Basketbola asociācija) ir galvenā par basketbolu atbildīgā organizācija pasaulē un rīko spēcīgākos turnīros nacionālajām izlasēm.  Tā dibināta 1932. gadā Šveicē, Ženēvā kā Starptautiskā Basketbola amatieru federācija. Divus gadus vēlāk šo organizāciju atzina arī Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK).

Jāatzīmē, ka Latvijas vīriešu izlase ir pirmie Eiropas čempioni (1935. gadā)! Kopš 1950. gada FIBA rīko Pasaules čempionātu (saukts arī par Pasaules kausa izcīņu šobrīd) vīriešiem un kopš 1953. gada arī sievietēm. Abi turnīri tiek rīkoti reizi četros gados.

FIBA kopumā ir 213 dalībvalstis, kas ir sadalītas piecās kontinentālajās zonās – Amerikā, Āfrikā, Eiropā un Okeānijā. Attiecīgi FIBA arī organizē šo zonu lokālos izlašu čempionātus. FIBA arī nosaka starptautiskos basketbola noteikumus, spēles ekipējuma specifiku, regulē spēlētāju pārejas starp dažādu valstu klubiem, kā arī kontrolē starptautisko basketbola tiesnešu darbību un licencēšanu.

Savukārt ULEB (Eiropas Basketbola līgu savienība) ir organizācija, kas palīdz attīstīt un kooperēt Eiropas vīriešu profesionālās basketbola līgas. ULEB dibināta 1991. gadā, bet kopš 2000. gada rīkot Eiropas spēcīgāko klubu turnīru Eirolīgu.

Jāatzīmē, ka savulaik FIBA labprātīgi nodeva tiesības rīkot Eiropas kontinenta spēcīgāko klubu turnīru, taču pāris gadus atpakaļ šīs tiesības vēlējusies atgūt. Loģiski, ka ar to nebija mierā ULEB. Līdz ar to šobrīd starp abām organizācijām pastāv lielas domstarpības, kā rezultātā cieš arī nacionālās federācijas.

FIBA kopš 2017. gada Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas ir mainījusi iepriekš ierasto formātu. Ja iepriekš kvalifikācijas kārtas uz svarīgākajiem turnīriem (Eiropas čempionāts, Pasaules kauss un citi) norisinājās vasarā – laikā, kad ir izlasēm ir pieejami visi labākie spēlētāji, tad šobrīd formāts mainīts. Mači tiek aizvadīti aktīvajā profesionālu klubu sezonā. ULEB atbilde bija sekojoša – tā neiekļāva Eirolīgas sezonālajā kalendārā pārtraukumus, lai labākie spēlētāji varētu doties palīgā savām izlasēm. Vienlaikus ULEB arī uz FIBA rīkotajām sacensībām vairāk nesūta tās akreditētos tiesnešus, kuri uzskatāmi par vieniem no labākajiem pasaulē.

Kādi ir likmju veidi?

Nevar noliegt, ka likmes uz basketbola spēlēm ir ļoti populārs tirgus jebkuram totalizatoram, kā arī to lietotajiem. Tā kā basketbols ir viens no tiem sporta veidiem, kas savus fanus nodrošina ar spēlēm un starptautiskām sacensībām gandrīz visa gada garumā, tad pie LV BET spēlētāji ir izlutināti ar lielo izvēli uz basketbola tirgus iespējām.

Mūsu Sporta sadaļa piedāvā spēlētājiem plašu tirgu izvēli, kurā ietilpst lielākās basketbola līgas un turnīri, kā piemēram, NBA, Spānijas ACB līga, Francijas, Vācijas, Itālijas, Turcijas līgas, tāpat VTB Vienotā līga un daudzas citas Eiropas vietējās līgas. Tāpat arī starptautiskos turnīrus kā ULEB rīkoto Eirolīgu un Eirokausu, FIBA Čempionu līgu un Eiropas kausu, kā svarīgākās nacionālo izlašu sacensības kā vīriešiem, tā sievietēm. LV BET spēlētāji var brīvi izvēlēties starp dažādām spēļu atlasēm, kurās ietilpst uzvarētājs, kopējie punkti, pāra/nepāra punkti, handikapi un ir vēl daudz citu variāciju, uz kurām var izdarīt likmes.

Ieteikumi – kuru stratēģiju izmantot?

Basketbola lielās popularitātes iespaidā tiek piedāvāts liels likmju limits, kas nozīmē, ka pieļaujamā naudas summas, kuru varēsiet uzlikt vienā likmē, ir pietiekami liela. Ja salīdzina ar mazāk populāriem sporta veidiem. Tāpēc bukmeikeri iesaka veikt likmes uz „+ vai – handikapiem”.

Viens no šī veida plusiem ir zemā marža jeb totalizatoru garantētā peļņa, kā rezultātā likmju līnijās ir atrodami augstāki izmaksu koeficienti. It īpaši tas attiecināms uz NBA spēlēm, kur nereti spēlētājus piesaistošus koeficientus var atrast uz abām komandām.

Savukārt zemāka līmeņa līgās likmju piedāvājuma klāsts nav tik plašs, ņemot vērā to paredzamību. Respektīvi, turnīra tabulas lejasgala komandas favorītus uzvar daudz retāk nekā tas ir augstāka līmeņa līgās. Līdz ar to nereti piedāvājumā var nebūt iespējas uzlikt uz mača uzvarētāju. Toties ir vieglāk prognozēt potenciālo iznākumu arī, ja izvēlaties kādu handikapu.

Tā kā ir tik plašs iespēju klāsts mūsu piedāvātajās likmēs, mēs iesakām mūsu spēlētājiem vispirms izpētīt visas iespējas un tad veikt savu galējo lēmumu. Kad būsi atradis savu vēlamo tirgu, atlasi vēlamos koeficientus, ievadi likmes summu un pievieno šo atlasi savam derību kuponam.

Pirms izdariet likmi, mēs iesakām pievērst uzmanību vairākiem faktoriem. Pirmkārt, abu komandu sastāva komplektāciju un iespējas. Izvērtējot arī traumēto spēlētāju skaitu, vietas turnīra tabulā un komandu motivāciju. Proti, ja spēle no sportiskā viedokļa neko neizšķir, tad ir vērts padomāt par plusa likšanu ne-favorītiem. Otrkārt, būtu svarīgi arī savstarpējo rezultātu vēsturi.

Mēs esam izveidojuši aizraujošu Sporta blogu spēlētājiem, kuriem basketbols ir sirdslieta. Šeit atradīsi aktuālo informāciju par basketbolu, spēļu analīzes un padziļinātu gaidāmo spēļu priekšskatījumu.